Regent High School

Language
Ambition • Inspiration • Opportunity
  • Loading twitter…

Our staff

You can contact staff members by emailing enquiries@regenthighschool.org.uk or by calling Reception on 020 7387 0126.

Senior Leadership Team

Name

Role

Gary MOORE

Headteacher

Shahid DEEN

Deputy Headteacher / Maths

Nick SMITH

Deputy Headteacher / English

Joanna CAROUSSIS 

Assistant Headteacher / History 

Daniel CHARLTON

Assistant Headteacher (Sixth Form and Careers)/ Psychology

Chandu HIRANI

Assistant Headteacher / Maths

Robert MCGEORGE 

Assistant Headteacher / Geography 

Corie STEPHENSON 

Assistant Headteacher / RE 

Lisa DRISCOLL 

Associate Assistant Headteacher and SENDCo

Sue BAYFORD

Bursar

Richard HARRISON

Director of Community Engagement

Pastoral Leadership Team

Name

Role

Cathy BURNS

Head of Year 7

Usman SHAHID

Head of Year 8

Ewan CASEMAN

Head of Year 9

Ebere IKEOGU

Head of Year 10

Paul WILLIAMS

Head of Year 11

English, Media and Languages Learning Community

Name

Role

Diana DE BORTOLI

Acting DoL English and Media (English)

Najoua HILALI

ADoL Languages (French and Spanish)

Hannah PAVEY

Acting Phase Leader English

Adam GRACE 

Literacy Co-ordinator 

Jeremy SMART 

KS3 Co-ordinator English 

Luisa STUART 

KS5 Co-ordinator English 

Denise DOUIEB 

Media Studies 

Remi GIL

Languages (Spanish)

Sidonie HAIE

Languages (French and Spanish)

Vienna RAE

English

Sai-Leya SANTANA 

English 

Hanne VAN  HIRTUM

English 

Chiara WALTERS 

Languages (French and Spanish)

Mathematics, ICT and Business Learning Community

Name

Role

Lawunmi OGWU

DoL Maths

Anthony HOLDING

ADoL ICT and Business (Business)

Eric Odartei LAMPTEY-MUHAMMAD

KS3 Co-ordinator Maths

Helen WHEELER

Lead Practitioner Maths

Frank AMPONSAH 

ICT and Computing 

Ana BRACHER

ICT and Computing

Patricia KATHIRGUMANATHAN

Maths 

Tanya MCDONALD 

Maths 

Freddie MOHUN 

Maths 

Richard MULIZA 

Maths 

Amy URWIN

Business

Marzanna WYSZYNSKA

Maths

Science and Design Technology Learning Community

Name

Role

Alex SCOULLOS

Acting DoL Science

Danuta KUBASIAK 

Phase Leader Science

Adey NEGASH

Phase Leader Science

Mumta SHARMA 

Lead Practitioner Science 

Paul WALKER

Lead Practitioner Science

Ajibola FAPOHUNDA 

Science 

Dr Pascale HAZEL 

Science 

Abul MAHI

Science

Niymet MCCANN

Science 

Tamir NASRALLAH

Design and Technology

Olusola OSINEYE 

Science 

Muneema RAFAA

Science

Humanities, PSHEE & Citizenship Learning Community

Name

Role

Elvan FAIK

DoL Humanities and PSHREE (History)

Kelly PASCALL

Subject Leader Geography

Syed BAES AHMED

Geography

Altaf MAJOTHI 

History 

Njeri NIELD

PSHREE/Sociology/Post-16 Progression Co-ordinator

Ildiko TOROK

Geography

Jade WELLINGS

PSHEE/Citizenship

Visual & Performing Arts and PE Learning Community

Name

Role

Nick JONES

DoL VPA & PE (Music)

Alison DALY

ADoL VPA and PE (Art)

Grant OSBORN

Subject Leader PE / Student Voice Coordinator

Neven VANGELOV

Subject Leader Music

Mahmuda BEGUM

Art

Osman KAMIL

PE

Sofia KARAMANOPOULOU 

PE 

Hailey MANUEL 

Drama

Katie NICHOLLS

Art

Francesca TATE

PE

Cara WOODS 

Drama and English 

Support for Learning Community

Name

Role

Lisa DRISCOLL

Associate Assistant Headteacher / SENDCo

Gillian WALCH

EAL Co-ordinator

Liban MOHAMMED

Learning Support Manager

Anna KEDZIOR

Learning Development

Bibhas PURKAYASTHA 

EAL 

Susanne BRETHERTON

Support for Learning Officer 

Renata LUKASIK

Senior Teaching Assistant

Jacqueline MCQUADE

Senior Teaching Assistant and Cover Manager

Shakira CHOUDHURY

Teaching Assistant

Ben COULSON-GILMER 

Teaching Assistant 

Deanna EDWARDS-OSBOURNE 

Teaching Assistant 

Jake GOODMAN 

Teaching Assistant

Bethany HARRIS 

Teaching Assistant

Salim JEYLANI SAEED 

Teaching Assistant 

Ali JIMALE

Teaching Assistant

Beth KELLY 

Teaching Assistant

Iryna KHRAPUN

Teaching Assistant

Dionne PEET

Teaching Assistant

Habibun NAHAR

Family Links Worker

Cover Supervisor

Name

Role

Akash RAHMAN

Cover Supervisor

Administration

Name

Role

Paula REED

Headteacher's PA & School Clerk to Governors

Kathleen FRY

Finance Officer

Yinka OLATUNDE

Personnel Officer

Lara ORIOKE

Customer Care Co-ordinator

Sapna BEGUM

Receptionist/Administrative Assistant

Hazel ROGERS

Receptionist/Administrative Assistant

Sian BAYFORD

SfL Admin Assistant

Kate LANE

Sixth Form Administrator

Carmen LEVY

L&A/CLP Admin Assistant

Marilou MULDONG 

SEN Admin Assistant

Data Team

Name

Role

Marc BIBAUD

Data Manager 

Taiwo OLARINMOYE

Data Officer

Anthony LAU

Examinations & Data Officer

Other posts

Name

Role

Connie MINOTT

Attendance Officer

Caroline DOLAN

Education Welfare Officer

Learning Resources

Name

Role

Sarah CHAPMAN

Librarian

Technicians

Name

Role

Eric WALKER

Laboratory Technician (Senior)

Ade AWOFADEJU

Laboratory Technician

Joe EVANS

Visual and Performing Arts Technician

Ruqiya MOHAMMED

Laboratory Technician

Sheryl MURPHY

Food Technology Technician

Jennifer OLADIRAN

Technology Technician

Premises staff

Name

Role

James SMITH

Premises Manager

Frank CAMPBELL

Senior Site Assistant

Bradley McKAY

Senior Site Assistant

Rob CHAPMAN

Site Assistant

John EAST

Site Assistant

Corridor Supervisors

Name

Role

Margaret BROOKS

Corridor Supervisor

Somers Town Community Sports Centre

Name

Role

John KENNEDY

Duty Manager

Abdul ARSHE

Sports Assistant

Bond AU

Sports Assistant

Sau Fun KAN

Sports Assistant

Jerick CAMPENA

Sports Assistant

Lunchtime Supervisors

Name

Role

Ann STANNARD

Senior Lunchtime Supervisor

Sheryl MURPHY

Senior Lunchtime Supervisor

Hasna BEGUM

Lunchtime Supervisor

Luthfa BEGUM

Lunchtime Supervisor

Catherine CURRAN

Lunchtime Supervisor

Sarah LOCKHART

Lunchtime Supervisor

Joyce McGUINESS

Lunchtime Supervisor

Michael THOMPSON

Lunchtime Supervisor

Susan WEBSTER

Lunchtime Supervisor

Other professionals based in school

Name

Role

PC Paul BROWN 

Safer Schools Officer 

Anne BUNKO 

School Nurse 

Zoe DALE

CAMHS professional

David DAMOLEKUN

SITSS Network Manager

Petuni HEDAYAT 

Family Links Worker 

Chris LEVACK 

Behaviour Consultant 

Aleksandra LOMANSKA 

Caterlink Catering Manager 

Chris LUARD

Careers Adviser

Harvey RATNER

Brief Therapy

Mohiadin WAGAD 

 Family Links Worker

Denise YUSUF

Brief Therapy